Jeśli w trakcie jedzenia posiłków zdarza Ci się odczuwać przeszywający ból w okolicach zębów, możesz mieć problem z ich nadwrażliwością. W takim przypadku koniecznie musisz zacząć stosować odpowiednią pastę, a także udać się do stomatologa, który w zależności od stopnia zaawansowania schorzenia, wdroży odpowiednią metodę leczenia. Czym dokładniej jest nadwrażliwość zębów i jakie są jej przyczyny?
Objawem nadwrażliwości jest nagły, przeszywający ból
Na strukturę zęba składają się szkliwo, zębina, miazga oraz jeden lub kilka kanałów korzeniowych. Struktury te są unaczynione i unerwione. O nadwrażliwości zębów mówi się wtedy, kiedy szkliwo, które stanowi osłonę zębiny, jest uszkodzone. Taki stan sprawia, że nerwy biegnące w kanalikach zębinowych zaczynają być narażone na oddziaływanie niepożądanych bodźców. Mowa tutaj o dotyku, a także zbyt wysokiej lub zbyt niskiej temperaturze. Nadwrażliwość może wynikać także z odsłonięcia szyjek zębowych.
W kontakcie intensywnego bodźca z zakończeniami nerwowymi położonymi tuż pod szkliwem, dochodzi do pojawienia się nagłego, przeszywającego bólu. To waśnie dlatego dolegliwości te najczęściej pojawiają się w trakcie jedzenia i picia. Poza tym, ból związany z nadwrażliwością zębów można odczuwać również podczas wdychania zimnego powietrza, płukania jamy ustnej i szczotkowania.
Większość osób mających kłopoty z nadwrażliwością skarży się także na zwiększoną czułość. Jeśli Ty również odczuwasz takie dolegliwości, koniecznie udaj się do specjalisty. Nieleczona nadwrażliwość może się pogłębiać, a nawet przekształcić w poważne choroby zębów i dziąseł. Nasze centrum stomatologiczne proponuje leczenie nadwrażliwości specjalnym preparatem.
Jakie mogą być jej przyczyny?
Zmagając się z nadwrażliwością zębów, udaj się do stomatologa, który ją wyleczy i podpowie Ci, w jaki sposób dbać o higienę jamy ustnej, żeby więcej nie mieć z nią do czynienia. Schorzenie to najczęściej wynika ze złego dopasowania szczoteczki i pasty. To w jaki sposób szczotkujemy zęby ma ogromny wpływ na stan naszego szkliwa. Ważna jest odpowiednia technika oraz wyczucie. Jeśli chcesz uniknąć nadwrażliwości, nie szczotkuj swoich zębów zbyt agresywnie, a także unikaj poziomych ruchów szczoteczką.
Istotnym czynnikiem w zapobieganiu chorób jamy ustnej jest jej właściwa pielęgnacja. Chcąc zapobiec wystąpieniu nadwrażliwości zębów, nie możesz doprowadzić do nagromadzenia kamienia nazębnego ani próchnicy. Poza tym zadbaj o to, aby wszelkie zabiegi wykonywać u dobrego stomatologa. Tyczy się to również wybielania. To przeprowadzone w niewłaściwy sposób może doprowadzić do znacznego uszkodzenia szkliwa. Efektem może być nie tylko nadwrażliwość, ale również wiele innych schorzeń.
Przyczyną osłabienia szkliwa może być również niewłaściwa dieta. Mowa tutaj przede wszystkim o jedzeniu zbyt dużej ilości słodyczy, piciu napojów gazowanych, a także zbyt częstym sięganiu po kwaśne owoce. Zły wpływ na stan uzębienia ma także spożywanie posiłków oraz napojów, które są gorące lub bardzo zimne. Pamiętaj o tym zarówno jeśli już masz nadwrażliwość zębów, jak i jeśli chcesz jej uniknąć.