W wielu przypadkach problemy stomatologiczne da się wyleczyć. Trzeba tylko w odpowiednim momencie zgłosić się do specjalisty. Usuwanie zębów to ostateczność. Stomatolog może uznać je za konieczne, jeżeli dojdzie do ostrego stanu zapalnego albo znacznego rozwoju próchnicy. Kiedy jeszcze procedury ekstrakcyjne mogą okazać się jedynym wyjściem?
Spis treści
Kiedy wyrwanie zęba jest koniecznością?
Dobry stomatolog podejmuje decyzje o usunięciu zębów tylko i wyłącznie wtedy, kiedy nie ma możliwości ich odbudowy albo kiedy muszą zostać one wyrwane ze względu na swoje umiejscowienie. Powodem do ekstrakcji bardzo często jest zatrzymanie się w tkance kostnej tak zwanych zębów mądrości. W takim przypadku wykształcają się one w całości, natomiast nie są w stanie prawidłowo się umiejscowić. Efektem są m.in. dolegliwości bólowe. Do zatrzymania się w tkance kostnej szczęki może dochodzić także w przypadku jedynek, górnych trójek oraz zębów przedtrzonowych.
Wyrwanie zęba jest koniecznością wtedy kiedy zaczyna się on przemieszczać. Jest ono nieuniknione także wtedy, kiedy ze względu na swoje umiejscowienie, stomatolog nie jest w stanie leczyć go kanałowo.
Uzasadnieniem ekstrakcji są również różnego rodzaju schorzenia w obrębie jamy ustnej, a w tym paradontoza, ostry stan zapalny zęba i zaawansowana próchnica. Szybkie działanie jest szczególnie istotne zwłaszcza przy zapaleniu. Nieleczone może bowiem prowadzić do wielu poważnych dolegliwości i rozprzestrzenić się na cały organizm.
Usunięcie zęba może być też skutkiem urazu. Zwłaszcza w przypadku, kiedy ulegnie on uszkodzeniu na wysokości korony lub korzenia w znacznym stopniu.
Niekiedy, aby określić konieczność przeprowadzenia usunięcia zęba, stomatolog musi zlecić wykonanie zdjęcia RTG, badania pantomograficznego albo tomografii komputerowej. Dzięki diagnostyce obrazowej, specjalista jest w stanie stwierdzić jak wygląda faktyczny stan uzębienia i podjąć decyzję co do najlepszego sposobu leczenia. Badania te pozwalają bowiem zobaczyć m.in. zęby zatrzymane, ubytki kostne, a także przebieg i liczbę kanałów.
Jak to wygląda w praktyce i czy musi być bolesne?
Usuwanie zębów nie należy do przyjemnych procedur, natomiast wiele zależy od specjalisty i tego czy jest to zabieg prosty czy skomplikowany. Zdarza się, że niezbędne jest leczenie chirurgiczne. Najczęściej dotyczy ono wspomnianych już zębów mądrości. Nie musisz się jednak tego obawiać. Nawet w przypadku tego typu procedur, możliwe jest niemalże całkowicie bezbolesne usunięcie zęba z zębodołu. Rozwiązaniem jest dobór odpowiedniej metody znieczulenia.
Podanie miejscowego środka anestetycznego jest możliwe także w przypadku standardowej ekstrakcji. W naszej klinice zawsze staramy się ich używać tak, aby nasi pacjenci czuli się podczas zabiegu jak najbardziej komfortowo. Dolegliwości bólowe mogą pojawiać się, kiedy znieczulenie przestanie działać. Można natomiast temu zaradzić stosując środki przeciwbólowe oraz zimne okłady.