Między innymi ze względu na nieleczoną próchnicę, w jamie ustnej może dojść do powstania stanu zapalnego. Ten może wywoływać wiele nieprzyjemnych skutków. Przede wszystkim będzie dawał dolegliwości bólowe. W przypadku szybkiego wdrożenia odpowiednich procedur stan zapalny zębów można szybko wyleczyć. Przy zwlekaniu z wizytą u stomatologa, problem zaczyna się komplikować. Jakie mogą być tego skutki?
Spis treści
Nieleczone zapalenie zęba może prowadzić do wielu poważnych schorzeń
Jeśli dbasz o swoje zdrowie, koniecznie musisz wiedzieć o tym, że stan Twoich zębów może mieć wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Długotrwały stan zapalny zębów może prowadzić do pojawienia się problemów neurologicznych, laryngologicznych, a nawet reumatoidalnych czy kardiologicznych. Wszystko ze względu na to, że wszystkie organy są ze sobą połączone za pomocą sieci naczyń krwionośnych, którymi wraz z krwią do różnych obszarów ciała mogą dostać się chorobotwórcze drobnoustroje.
Stan zapalny zębów najczęściej jest wywoływany przez bakterie. Te w przypadku ekspansji mogą doprowadzić do bólu gardła, a także chronicznego bólu głowy. Zwłaszcza jeśli zapalenie dotyczy zębów trzonowych.
Do poważnych konsekwencji zwlekania z wizytą u stomatologa można zaliczyć również bóle stawowe. Długotrwały stan zapalny zębów może przyczynić się do wystąpienia reumatoidalnego zapalenia stawów, a także wielu innych poważnych dolegliwości.
Problemów z jamą ustną nie możesz bagatelizować w szczególności, jeśli masz kłopoty z sercem. Bakterie namnażające się na skutek stanu zapalnego zęba, po przedostaniu się do krwioobiegu mogą wywołać silną odpowiedź immunologiczną, natomiast ta może przyczynić się do wzrostu ciśnienia tętniczego. Taki stan może doprowadzić nawet do zawału serca lub wystąpienia choroby wieńcowej.
Jak rozpoznać stan zapalny?
Jak widzisz, długotrwały stan zapalny zębów może mieć wiele poważnych skutków. Poza tym należy zwrócić uwagę na to, że im dłużej zwleka się z wizytą u stomatologa, tym bardziej skomplikowane jest jego leczenie. W niektórych przypadkach stan zapalny zęba może doprowadzić nawet do konieczności przeprowadzenia leczenia kanałowego albo jego usunięcia.
Żeby jak najszybciej udać się do stomatologa, najpierw musisz wiedzieć, jak rozpoznać problem. Całe szczęście stan zapalny daje charakterystyczne objawy. Poza promieniującym bólem w okolicy zęba może wywoływać dolegliwości bólowe również w okolicach gardła, oczu i uszu. Przy ostrym stanie zapalnym, objawy te są tak silne, że mogą utrudniać poruszanie żuchwą, a co za tym idzie – mówienie. O pojawieniu się zapalania może świadczyć również nadwrażliwość przy spożywaniu gorących lub zimnych napojów i potraw, a także gorączka.
Jeśli zauważysz u siebie takie objawy, koniecznie udaj się do specjalisty. Na wczesnym etapie, bez najmniejszego problemu pozbędzie się on stanu zapalnego, co nie tylko przyniesie Ci ulgę, ale również pozwoli uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji. Pamiętaj także o regularnej kontroli stanu zdrowia zębów i jamy ustnej, nawet jeśli nie odczuwasz żadnych dolegliwości.
Eksperci Odpowiadają
Czy antybiotyki mogą zastąpić leczenie stomatologiczne w przypadku stanu zapalnego
Niestety nie, jeżeli stany zapalne toczą się wewnątrz zęba, który jest pozbawiony żywej miazgi, (nie ma naczyń krwionośnych w zębie )antybiotyk nie jest transportowany do jego wnętrza. W tym przypadku antybiotyk nie może działać na bakterie powodujące zapalenie miazgi.
Antybiotyk może być pomocny w przypadku kiedy pacjent zgłasza obrzęk wokół zęba, opuchliznę , gorączkę, stan ropny. ZAWSZE podstawa leczenia jest interwencja stomatologiczna np. Leczenie kanałowe lub usunięcie zęba a antybiotyk stanowi uzupełnienie procedury stomatologicznej.
Antybiotyk może być zalecony uzupełniająco w niektórych przypadkach leczenia pacjentów z chorobami dziąseł.
W przypadkach pacjentów obciążonych chorobami ogólnoustrojowymi antybiotyk stanowi przygotowanie do zabiegu, aby procedura stomatologiczna była bezpieczna
Jakie domowe metody mogą złagodzić objawy stanu zapalnego przed wizytą u stomatologa?
Nie należy samodzielnie ordynować antybiotykoterapii
W przypadku nagłego bólu zęba można stosować dostępne bez recepty leki przeciwbólowe oraz przeciwzapalne. Zgodnie z ulotką producenta. Pomogą one uśmierzyć nagły ból zęba do czasu wizyty w gabinecie stomatologicznym.
Zimne okłady w przypadku obrzęku zmniejszają przekrwienie tkanek tym samym niwelują ucisk na nerwy oraz dolegliwości bólowe.
Płukanki – napary z suszonych ziół szczególnie z szałwii czy rumianku
Preparaty dostępne w aptece bez recepty zawierające chlorheksydynę.
Należy pamiętać że domowe sposoby stanowią jedynie doraźne leczenie w czasie oczekiwania na wizytę u stomatologa, nie mogą być stosowane długoczasowo.
Jeżeli nie możesz dostać się do swojego lekarza dentysty spróbuj poszukać wizyty doraźnej z szybszym terminem. Niektóre stany zapalne wymagają interwencji natychmiastowej i stanowią zagrożenie dla twojego zdrowia.