Złamana korona zęba może wywołać spory stres. Wiele osób obawia się, że konieczne będzie kosztowne leczenie protetyczne, np. założenie korony protetycznej. Tymczasem współczesna stomatologia oferuje liczne metody naprawy ukruszonego lub złamanego zęba – od prostych wypełnień po zaawansowane odbudowy protetyczne, w zależności od rozległości uszkodzenia. Niekiedy prostsze, mniej inwazyjne rozwiązania mogą w pełni rozwiązać problem i korona protetyczna wcale nie jest potrzebna.
Spis treści
Niewielkie ukruszenie zęba – licówka lub wypełnienie zamiast korony
Jeżeli doszło tylko do niewielkiego ukruszenia korony zęba i uszkodzenie nie sięga miazgi, zazwyczaj można odbudować brakujący fragment bez zakładania pełnej korony protetycznej. Dentysta może uzupełnić ubytek wypełnieniem kompozytowym albo zastosować licówkę porcelanową. Wypełnienie kompozytowe to najszybsze i najtańsze rozwiązanie – zwykle wystarczy jedna wizyta, by odtworzyć uszkodzony fragment. Licówka wymaga dwóch wizyt i większych nakładów finansowych, ale zapewnia lepszą estetykę oraz trwałość – po jej założeniu ząb wygląda jak naturalny.
Co więcej, jeśli odłamany kawałek zęba pozostał w całości i został odpowiednio zabezpieczony, stomatolog może spróbować przykleić go z powrotem. Dzięki temu naturalna struktura zęba zostaje zachowana, a cały zabieg jest mniej inwazyjny niż inne formy odbudowy.
Głębokie złamanie zęba – kiedy potrzebna jest korona protetyczna?
Zdarza się jednak, że uszkodzenie korony zęba jest na tyle poważne, iż bez korony protetycznej się nie obejdzie. Ma to miejsce zwłaszcza wtedy, gdy linia pęknięcia sięga głęboko i dochodzi do obnażenia lub uszkodzenia miazgi zęba. W takiej sytuacji konieczne jest przeprowadzenie leczenia kanałowego oraz wzmocnienie pozostałej części zęba specjalnym wkładem koronowo-korzeniowym (z włókna szklanego) zakotwiczonym w kanale korzenia.
Wewnętrzny rdzeń stanowi filar, na którym mocuje się nową koronę protetyczną. Odbudowany ząb znów spełnia swoją rolę – można nim normalnie gryźć, wygląda naturalnie i jest chroniony przed ponownym złamaniem.
Złamanie korony poniżej dziąsła – ekstrakcja i implant
Najtrudniejsza sytuacja występuje, gdy linia złamania przebiega poniżej poziomu dziąsła. W takim przypadku nie da się uratować zęba żadną standardową metodą odbudowy – jeśli pęknięcie obejmuje korzeń, jedynym wyjściem pozostaje usunięcie zęba. Brak powstały po ekstrakcji można uzupełnić implantem zębowym z koroną protetyczną lub mostem protetycznym. Implant to wprawdzie bardziej czasochłonne i kosztowne rozwiązanie, ale gwarantuje trwały, naturalny efekt – nowy ząb w pełni zastępuje utracony.
Podsumowując, nie każda złamana korona zęba oznacza konieczność zakładania korony protetycznej. Wiele drobniejszych uszkodzeń da się naprawić prostszymi metodami, a pełną koronę stosuje się tylko przy mocno osłabionych zębach. Najważniejsze, aby w razie takiego urazu jak najszybciej zgłosić się do dentysty. Ostateczną decyzję co do leczenia podejmuje stomatolog, który po ocenie sytuacji dobierze najlepszy sposób postępowania – tak, by złamany ząb mógł służyć jeszcze przez długie lata.