Krwawiące dziąsła to przypadłość, której doświadcza wiele osób. Czasami występuje sporadycznie, np. podczas szczotkowania zębów czy gryzienia twardego pokarmu – i szybko ustępuje. Jednak powtarzające się krwawienie z dziąseł może sygnalizować poważniejszy problem. Warto więc wiedzieć, kiedy objaw powinien wzbudzić niepokój jako sygnał ostrzegawczy, a kiedy jest tylko efektem drobnego podrażnienia.
Spis treści
Najczęstsze przyczyny krwawienia dziąseł – skąd bierze się ten problem?
Przyczyn krwawienia dziąseł może być wiele, od błahych po poważne. Najczęściej krew na szczoteczce do zębów to skutek niedostatecznej higieny jamy ustnej. Nagromadzona płytka nazębna podrażnia dziąsła i wywołuje stan zapalny, czyli zapalenie dziąseł. Nieleczone zapalenie dziąseł może przejść w paradontozę.
Innym częstym powodem jest uraz mechaniczny – zbyt mocne szczotkowanie twardą szczoteczką lub gwałtowne nitkowanie może uszkodzić dziąsła i wywołać jednorazowe krwawienie. Czynniki ogólnoustrojowe (np. niedobór witamin czy nieleczona cukrzyca) również mogą osłabiać dziąsła i zwiększać skłonność do krwawień.
Kiedy krwawienie dziąseł jest sygnałem ostrzegawczym?
Powtarzające się lub nasilające krwawienie dziąseł to znak, którego nie należy lekceważyć. Jeżeli dziąsła krwawią przy każdym szczotkowaniu albo nawet samoistnie, świadczy to o stanie zapalnym. Dodatkowe objawy, tj.:
- zaczerwienienie,
- obrzęk dziąseł,
- nieprzyjemny zapach z ust,
- rozchwianie zębów.
Wskazują one na rozwijające się zapalenie dziąseł lub paradontozę. W takiej sytuacji konieczna jest wizyta u dentysty, zanim dojdzie do poważniejszych konsekwencji. Co więcej, przewlekłe krwawienie dziąseł może być objawem chorób ogólnoustrojowych (np. cukrzycy), więc jeśli problem nie ustępuje mimo poprawy higieny, warto skonsultować się także z lekarzem rodzinnym.
Kiedy krwawienie dziąseł to tylko drobna dolegliwość?
Jednorazowe krwawienie po zbyt energicznym szczotkowaniu, nitkowaniu (zwłaszcza po dłuższej przerwie) czy nawet przypadkowym zranieniu dziąsła twardym pokarmem (np. skórką chleba) nie jest groźne. Takie incydenty mijają same, o ile wyeliminujemy przyczynę podrażnienia – poprawimy technikę szczotkowania (użyjemy miękkiej szczoteczki, bez nadmiernego dociskania) i będziemy ostrożnie oczyszczać przestrzenie między zębami.
Jak zapobiegać krwawieniu dziąseł?
Aby wzmocnić dziąsła i uniknąć krwawień, warto wprowadzić kilka prostych zasad:
- Delikatna higiena – myj zęby co najmniej dwa razy dziennie miękką szczoteczką i codziennie nitkuj przestrzenie między zębami.
- Regularne wizyty u dentysty – przeglądy pozwalają w porę wykryć stan zapalny dziąseł i usunąć kamień nazębny podrażniający dziąsła.
- Dieta bogata w witaminy – spożywaj produkty z witaminą C (np. papryka, cytrusy) oraz witaminą K (zielone warzywa liściaste). Witaminy wzmacniają naczynia krwionośne i tkanki dziąseł.
- Unikanie używek – palenie papierosów i picie alkoholu osłabiają kondycję dziąseł oraz utrudniają ich regenerację.
Krwawienie z dziąseł zawsze należy traktować poważnie. Nawet jeśli wydaje się błahą dolegliwością, jest to sygnał od organizmu, że trzeba przyjrzeć się zdrowiu. Odpowiednia profilaktyka i szybka reakcja na pierwsze objawy pozwolą uchronić dziąsła przed poważnymi problemami.