Ząbkowanie u dzieci to naturalny i jednocześnie trudny okres w rozwoju malucha. U jednych przebiega niemalże niezauważalnie, u innych powoduje duży dyskomfort. Ząbkowanie budzi wiele pytań u rodziców. Jak rozpoznać jego objawy i co zrobić, aby przynieść dziecku ulgę?
Spis treści
Ile trwa ząbkowanie u dzieci?
U większości dzieci pierwsze objawy ząbkowania pojawiają się około 6. miesiąca życia. Jednak czas ząbkowania to kwestia indywidualna. U jednego dziecka pierwsze objawy mogą pojawić się około 3. miesiąca życia, a u innych nawet w 12. miesiącu. Cały proces ząbkowania, czyli pojawienie się wszystkich 20. zębów mlecznych trwa od 2 do 3 lat.
Ząbkowanie u dzieci zależy od wielu czynników. Najważniejszym z nich jest genetyka. Jeśli u rodziców pierwsze zęby pojawiły się stosunkowo późno, istnieje duże prawdopodobieństwo, że podobnie będzie u ich dziecka.
Jak przebiega ząbkowanie u większości dzieci?
Ząbkowanie u dzieci jest procesem stopniowym. Mimo że u każdego dziecka przebiega ono indywidualnie, zęby mleczne pojawiają się w następującej kolejności:
- siekacze dolne środkowe (6-10 miesiąc),
- siekacze górne środkowe (8-12 miesiąc),
- siekacze górne boczne (9-13 miesiąc),
- siekacze dolne boczne (10-16 miesiąc),
- pierwsze trzonowce górne i dolne (13-19 miesiąc),
- kły górne i dolne (16-22 miesiąc),
- drugie trzonowce górne i dolne (23-33 miesiąc).
Objawy ząbkowania u dzieci
Wyrzynanie się zęba przez dziąsło powoduje stan zapalny w jego okolicy, dlatego ząbkowaniu towarzyszy dyskomfort. Jednymi z pierwszych objawów są nadmierne ślinienie się oraz wkładanie rączek i przedmiotów do buzi. Ból dziąseł powoduje rozdrażnienie i płaczliwość, szczególnie w nocy, gdy brak innych bodźców, które mogłyby odwracać uwagę malucha od bólu. Brak apetytu, zaczerwienione dziąsła, czy luźniejsze stolce, to kolejne objawy, towarzyszące wyrzynaniu się zębów. U niektórych dzieci występuje nieco podwyższona temperatura ciała. Warto jednak pamiętać, że wysoka gorączka (powyżej 38°C) nie jest typowym objawem ząbkowania i wymaga konsultacji z lekarzem.
Jak pomóc dziecku podczas ząbkowania?
Warto sięgnąć po schłodzone gryzaki, które masują i chłodzą dziąsła, łagodząc ból. Pomocne jest także delikatne masowanie dziąseł czystym palcem lub specjalną szczoteczką. Ulgę przynosi przykładanie chłodnego (ale nie lodowatego) okładu do policzka oraz podawanie chłodnych jogurtów czy musów, oczywiście jeśli dziecko je już pokarmy stałe.
Gdy naturalne sposoby nie działają, warto skonsultować się z lekarzem, który może zalecić specjalistyczny żel na ząbkowanie lub leki przeciwbólowe, m.in. paracetamol czy ibuprofen.
Czego unikać? Bursztynowych naszyjników – nie pomagają, a stwarzają ryzyko zadławienia. Niebezpieczne są też silne żele z lidokainą – mogą powodować groźne skutki uboczne, dlatego nie są zalecane u najmłodszych.
Zdrowy uśmiech naszych dzieci zaczyna się od prawidłowej higieny jamy ustnej już od pierwszego ząbka. Dlatego warto jak najwcześniej wprowadzić nawyk codziennego szczotkowania zębów i regularnych wizyt u dentysty.