Ciąża to wyjątkowy okres w życiu kobiety, pełen zmian zarówno fizycznych, jak i emocjonalnych. Wśród wielu przekonań krążących na temat ciąży, jedno z najpopularniejszych dotyczy zdrowia jamy ustnej: „Każda ciąża kosztuje jeden ząb”. Czy rzeczywiście tak jest?
Spis treści
Dlaczego zęby w ciąży są bardziej narażone?
W pierwszych tygodniach ciąży dziąsła stają się wrażliwe, obrzęknięte i bardziej ukrwione. Łatwo je uszkodzić, a opuchnięte dziąsła odsłaniają szyjki zębowe, które szybciej atakuje próchnica.
Rano mogą dojść mdłości i wymioty, które cofają do jamy ustnej kwas solny z żołądka. Ten z kolei osłabia szkliwo i sprzyja nadwrażliwości. Dlatego po wymiotach nie sięgaj od razu po szczoteczkę — lepiej przepłucz usta wodą i odczekaj około 20 minut.
Zmiany hormonalne zachodzące w czasie ciąży wpływają na skład i ilość śliny. Pełni ona funkcję ochronną dla zębów – neutralizuje kwasy, remineralizuje szkliwo i pomaga usuwać resztki pokarmowe. Jej zmniejszona ilość lub zmieniony skład zwiększa ryzyko próchnicy.
Jak dbać o zęby w ciąży?
Czy ciąża jest wyrokiem dla zębów? Absolutnie nie! Świadoma profilaktyka i odpowiednia opieka stomatologiczna pozwolą zachować zdrowie zębów w tym wyjątkowym czasie.
Jak dbać o zęby w ciąży? Zasady są proste:
- Myj zęby co najmniej dwa razy dziennie — najlepiej po śniadaniu i kolacji.
- Wykonuj delikatne, wymiatające ruchy — od dziąseł w stronę korony zęba.
- Szczotkuj język i wewnętrzne strony policzków — tam też gromadzą się bakterie.
- Sięgaj po pasty z fluorem i wapniem.
- Czyść przestrzenie międzyzębowe nicią dentystyczną.
- Gdy dziąsła krwawią lub są bardzo wrażliwe, wybierz szczoteczkę o miękkim włosiu.
- Płucz jamę ustną płynem z fluorem (ale unikaj produktów z alkoholem i szałwią).
Leczenie zębów w ciąży
Wiele przyszłych mam obawia się leczenia zębów w czasie ciąży. Jednak nieleczone infekcje w jamie ustnej mają negatywny wpływ na jej przebieg i zdrowie dziecka. Badania sugerują związek między chorobami dziąseł u matki a przedwczesnym porodem czy niską masą urodzeniową noworodka. Dlatego nie zwlekaj z wizytą u dentysty. Znieczulenie stomatologiczne jest bezpieczne — stosuje się preparaty, które nie wywołują skurczów macicy. W razie potrzeby można także dobrać odpowiedni antybiotyk np. z grupy penicylin lub cefalosporyn.
Leczenie zębów w ciąży jest możliwe przez cały jej okres. Jednak najoptymalniejszym czasem jest drugi trymestr. W pierwszym trymestrze, ze względu na intensywny rozwój płodu, zaleca się ograniczenie inwazyjnych procedur do minimum i skupienie się na leczeniu nagłych przypadków. Trzeci trymestr to czas przygotowań do porodu, dlatego również wtedy bardziej komfortowe są krótsze wizyty i zabiegi zachowawcze.
W czasie ciąży warto unikać RTG (wykonywać je tylko w przypadku pilnej potrzeby), czy wybielania zębów w gabinecie dentystycznym lub zaciszu domowym.
To nie ciąża psuje zęby. To zaniedbanie ich w tym wyjątkowym czasie. Regularne wizyty u stomatologa, odpowiednia higiena, dobra dieta i szybka reakcja na niepokojące objawy to najlepszy sposób, by przejść ciążę bez strat w uzębieniu.