Jesteś właśnie po zakończeniu leczenia ortodontycznego i nie możesz napatrzeć się na swój piękny zgryz? To zupełnie naturalne! Jednak musisz pamiętać o retencji i jej wpływie na skuteczne i długofalowe działanie stosowanego aparatu. Z poniższego artykułu dowiesz się, czym jest i jakie znaczenie ma retencja w utrzymaniu prawidłowego zgryzu.
Czym jest retencja?
Retencja w stomatologii jest to czas, w którym stabilizują się efekty uzyskane dzięki noszeniu aparatu ortodontycznego. Jest to również sposób na eliminację powrotu wad zgryzu. Wady zgryzu są zwykle wrodzone lub nabyte w czasie dorastania, dlatego bardzo ważne jest wyeliminowanie szkodliwych nawyków i zastosowanie retencji, gdyż sam aparat ortodontyczny nie daje gwarancji, że problemy te nie wrócą.
W trakcie retencji wykorzystywane są aparaty retencyjne, tak zwane retainery, które stosuje się według zaleceń stomatologa. Nie stosowanie się do nich może skutkować powrotem wad oraz koniecznością powtórzonego leczenia.
Retencja jest obowiązkowa, ponieważ po zakończeniu leczenia aparatem ortodontycznym, tkanki miękkie wokół i kości potrzebują czasu, aby wrócić do właściwego stanu. Dzięki aparatom retencyjnym zgryz zostanie utrzymany w pożądanym stanie przez dłuższy czas.
Jakie są rodzaje aparatów retencyjnych?
Po leczeniu ortodontycznym kluczowe jest, aby dobrać odpowiedni aparat retencyjny. Istnieją cztery podstawowe aparaty retencyjne:
- Druty retencyjne – są to cienkie druciki, które mocuje się na stałe na wewnętrznej stronie zębów. Nie są one widoczne, gdy pacjent się uśmiecha, jednak trwale zabezpieczają zgryz. Dzięki niemu nie ma konieczności, żeby pamiętać o zakładaniu aparatu, ponieważ jest on umieszczony trwale w jamie ustnej.
- Szyna retencyjna – jest to rodzaj aparatu ruchomego, który obejmuje cały łuk zębowy. Dzięki temu, że jest transparentna, to nie jest widoczna na zębach pacjenta. Ważne jest to, że szyna z czasem się zużywa i konieczna jest jej wymiana.
- Płytki retencyjne – również jest rodzajem ruchomego aparatu, który wykonany jest z akrylu. Najczęściej stosuje się je na noc, podczas snu, dzięki czemu istnieje możliwość dogryzienia się zębów. Są łatwe do czyszczenia, dlatego mogą je stosować zarówno dorośli, jak i dzieci.
- Nakładki retencyjne – używane są po zakończeniu leczenia ortodontycznego. Są to przezroczyste nakładki na dolny i górny łuk zębowy. W zależności od zaleceń stomatologa należy je nosić na noc, podczas snu lub przez kilka godzin w ciągu dnia.
Rodzaj aparatu retencyjnego wybierany jest przez specjalistę, który dostosuje go do indywidualnych potrzeb danego pacjenta.
Ile trwa retencja?
Retencja to leczenie, które u każdego zajmuje inny czas. Są pacjenci, którzy aparaty retencyjne będą musieli nosić do końca swojego życia. Natomiast u dzieci bywa, że ich noszenie nie jest w ogóle konieczne. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb pacjenta i jego stanu uzębienia. O czasie stosowania retainerów decyduje ortodonta.
Dla zachowania pięknego i równego uśmiechu konieczne jest stosowanie się do zaleceń lekarza, które obejmują między innymi czas retencji. Dzięki temu uniknie się powrotu wad zgryzu. Specjalista najlepiej dopasuje rodzaj i czas retencji do potrzeb każdego pacjenta.
Eksperci Odpowiadają
Jakie są skutki zaniedbania retencji po leczeniu ortodontycznym?
Faza retencyjna jest ważną fazą leczenia ortodontycznego, polegającą na stabilizacji zębów w nowych pozycjach. Odbywać się ona może za pomocą retainera stałego, aparatów retencyjnych zdejmowanych lub połączenia obu. Zaniedbanie tego etapu może prowadzić do nawrotu wady zgryzu, dlatego konieczne jest przestrzeganie zaleconej przez lekarza ortodontę formy retencji.
Jakie rozwiązania są dostępne dla pacjentów, którzy obawiają się widoczności retainera stałego?
Retainer stały jest standardowo wykonywany z drobnego drutu plecionego i przyklejany materiałami na bazie kompozytu do językowych lub podniebiennych powierzchni zębowych. Ze względu na mały rozmiar i położenie jest on mało widoczny, nawet w przypadku górnego łuku. Pacjentom, dla których obecność metalowego retainera jest nie do zaakceptowania, proponuje wykonanie go z taśmy z włókna szklanego, której kolor zbliżony jest do koloru zębów.